18. Uluslararası Eskişehir film festivali


Sinema birçoğu için adeta tutkudur. Sanat dünyasında en fazla ilgi gören dallardan biri olan sinema, birçok farklı ülkede, birçok farklı ödüllerin de verildiği geniş bir sektördür. Belki de bu rekabet ortamı sayesinde çok gelişen sinema, Türkiye’de de farklı ödüllere tanıklık etmektedir. Bunlardan biri olan 18. Eskişehir Film Festivali, görkemli bir törenle düzenlendi ve ödül sahipleri ödüllerine ulaştı. Uluslararası düzeyde gerçekleştirilen festivalde onur ödüller Yılmaz Güney ve Şerif Sezer’e verildi. 

Bu festivalin düzenlenmesinde Anadolu Üniversitesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığının büyük katkıları vardır. Engelliler haftasına denk gelen 18. Eskişehir Film Festivali, bu özel haftaya ithaf olması bakımından Engelli Farkındalık ismi altında yeni bir kısım daha ekledi. Yeni kısımda da haftanın anlam ve önemine yakışan iki belgesel gösterime girdi.

Ayrıca sürekli olarak verilen sinema derslerine festival katılımcıları da misafir olabilmektedir. Festival boyunca sinemaseverler kısa ve uzun metrajlı filmler izleyerek tam bir sinema şöleni yaşayacaklardır. Hayatımız Belgesel, Sinema Tarihini Unutulmazları, Gece Yarısı Sineması, Kısa Filmler, Anısına, Canlandırma Filmler gibi genel başlıklar altında yayınlanacak filmlerle izleyiciler sinemaya doyacak gibi görünmektedir.

Sadece sinema filmi gösteriminden ibaret olmayan 18. Eskişehir Film Festivali, ayrıca katılımcıların sinema ile ilgili duygu, düşünce ve görüşlerini de paylaşacakları platformlar da içermektedir. Atölye çalışmaları ve derslerin de yer aldığı festival için küçük bir sinema deneyimi demek yanlış olmayacaktır. Dokuz gün boyunca festival katılımcılarının sanatla iç içe bir süreç yaşayacakları muhakkaktır.

 

Şunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir