Siz hala İnsülin direncinizi ölçtürmediniz mi?

Pratikkadinlar.net

Pratikkadinlar.net

İnsülin, pankreastan salgilanan kan şekerini düzenleyen bir hormondur. Kandaki şekeri dokulara taşır . Eğer dokularda insülin direnci varsa şekerin dokulara alınıp yakılması zor olacaktır dolayısıyla Pankreas bunun için daha fazla insulin salgilamaya başlar. Kan da artan insülin düzeyi ise bizim daha çok acıkmamıza ve daha çok şekerli gıdalar atıştırmamıza neden olur ve şekerli gıdaları yedikçe insülin düzeyi dahada artar ve kısır bir döngü oluşturur. Sonuçta bu durum gittikçe insülin rezervini azalmasına neden olur.Kanda dolaşan aşırı insülin miktarı ise obezite, hipertansiyon, ateroskleroz gibi kronik hastalıkların oluşması için uygun bir ortam hazırlar. Bütün bu olaylar zinciri ilerledikçe hastalıklar tedavi edilemez boyuta ulaşabilir.

İnsülin direncinin görülme sebebi nedir?

İnsülin direncini sıklıkla genetik yatkınlık zemininde görmekle beraber, son zamanlarda insanların daha sedanter bir yaşam sürmesi, rafineri gıdaların tüketiminin artışı ve “fast food” tarzı beslenmeye olan rağbet ile çevresel etkenlerin ağırlığını daha çok hissetmekteyiz.

Kişi insülin direncinin yüksek olduğundan ne zaman şüphelenmeli?

Çabuk acıkma, geç doyma, yemeklerden 2-3 saat sonra olan acıkma hissi, elde ayakta titreme, halsizlik, tatlı yeme isteği, giderek kilo alan kişinin ailesinde şişman ve diyabetli kişilerin varlığı durumlarında insülin direncinden şüphelenmek gerekir.

Hastalığın tedavisi nasıl yapılmalı?

İnsülin direncinin tedavisi her şeyden önce, hastada tabloyu oluşturan faktörlerin belirlenmesi gerekir. Yaşam tarzı değişikliği ve düzenli egzersiz ile harcanan kalori artırılıp, vücut yağ oranı azaltılmalı, sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırılmalıdır. Sadece egzersiz ve sağlıklı besleme ile %60 düzeylerinde insülin direnci düzeltilebilir. Gereken hastalarda insülin direncini kıran ilaçlarla bu faktörlere destek olunabilir, ancak bilinmelidir ki sadece ilaçlar tek başına insülin direnci ile baş edemez. Diet ve medikal tedavi uzman doktor takibinde birarada yürütülmelidir.
Sizde sıkı dietler yapıp kiloveremiyorsanız ve verdiginiz kiloları kısa sürede geri alıyorsanız
geç olmadan bir iç hastalıkları veya hormon ve metabolizma uzmanına başvurarak tetkiklerinizi yaptırın insulin direncinizi ölçtürün.
Geç olmadan önleminizi alın.
Sağlıklı günler.

Şunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir