Bebeklerde uyku düzeni için bilinmesi gerekenler


Ebeveynlerin en hassas oldukları konu şüphesiz evlatlarıdır. Varlığının hissedilmesiyle başlanan heyecan koruma içgüdüsüyle birlikte sevgiye dönüşmektedir. Savunmasız olan bebeklerimizi anlamak bazen zorlaşmaktadır. Kendileri ifade edemeyen evlatların çoğu zaman dili aileleri olmakta. Yeni doğan bebekler için uyku oldukça önemlidir. Fakat bebeklerimizin uyku düzeni yetişkinlerinkinden farklı olmaktadır. 

Bebekler günün çoğunu uyuyarak geçirirler. Yeni doğan bebekler gelişimlerini sağlıklı tamamlamak için uykuya ihtiyaçları vardır. Günün çoğunu uyuyarak geçiren bebeklerde bazen uyku problemi olabilmektedir. Bebeklerin uyku düzenin sağlanabilmesi için ilk altı ayın geçmesi gerekmektedir. Ortalama olarak bebekler gün içerisinde iki saatte bir uyanırlar. Fakat kısa bir süre sonra yeni doğan bebek tekrar uykuya dalmaktadır. Günde ortalama 16-17 saat uyuyan bebekler büyüdükçe daha az uyumaya başlarlar. Yeni doğan bebek günde 16 saat uyurken ilk dört ay içerisinde bebek günde 15 saat uyumaya başlar. Aynı şekilde çocuk dokuz aylık olduğunda günde ortalama 12 saat uyur. Dolayısıyla çocuğun büyümesiyle uyku arasında ters orantı vardır. 3 yaşına kadar çocukların gece uykusu kadar gündüz uykusuna da ihtiyaçları vardır.

 

Bebekler ilk aylarda genelde düzensiz uykuya sahiptir. Açlık hissi, gaz sancısı, altının ıslanması ve mide asidi sebebiyle sık sık uyanmaktadırlar. Uyku düzeninin beyin üzerinde olumlu etkisi vardır. Düzenli uyku çocukların beyin gelişimi ve fiziksel gelişimi için oldukça önemlidir. Uyku sorunun giderilmesi için bebekleri gün içerisinde aynı saatlerde uyumasını ve uyanmasını sağlamalıyız. Uyku düzeninin kazandırılması için annenin sakin olması gerekmektedir. Çocukların ve bebeklerin uyku düzenine alışana kadar hassas olunmalı ve dikkatli davranılmalıdır.

 

Şunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir