Çocuğunuzun Sık Sık Ateşi Çıkıyorsa ve Nedenini Bulamıyorsanız…

  

Çoğunuzun sık ateşi çıkıyorsa ve neden olduğunu bulamıyorsanız, çocuğunuzda Ailesel Akdeniz Ateşi (AAA) olabilir.
AAA; ataklar halinde görülen, ateş, karın ve eklem ağrısı, şeklinde ortaya çıkan kalıtsal bir hastalıktır. Ataklar 3-4 gün kadar sürebilir. Ataklar kendiliğinden  sona erer ve hastalığın belirtileri de yok olur. Diğer atak gelene kadar herhangi bir belirti vermez. Hastalığın oluşması için anne ya da babadan en az birinde bu hastalığın olması gerekir. Genetiktir.

Çoğunlukla akdeniz ülkelerinde görülür. Bizde, araplarda, yahudilerde ve ermenilerde sıklıkla görülür. Akdeniz bölgesinde görüldüğü kadar ege ve iç anadoluda da görülür. Hastalığın ortaya çıkış zamanı  genelde 20 yaşından önce ve çocukluk dönemindedir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Haftada bir kez ya da ayda birkaç kez karın ağrısı ve ateş yada eklem ağrıları olabilir, atak 72 saate kadar çıkabilir. Bu ataklar sırasında bazı bulgular ortaya çıkar:

Karın ağrısı;  Akut apandist  ile karışabilecek kadar şiddetli olabilir  Ameliyat yapılır. 

Ateş; Adından da anlaşılacağı gibi ateşe neden olur. Hafif ateş yüksekliğinden 40 dereceye kadar yükselen ateş olabilir. Kontrol edilmezse hasta havale geçirebilir.

Eklem ağrıları; Dizde ve ayak bileklerinde ağrı, şişlik ve kızarıklık olabilir.

AAA NE GİBİ SORUNLARA YOL AÇAR?

Bu hastalık zamanla vücudumuzda çeşitli organlarda protein yapısında bir madde olan amiloidin birikmesine yol açıyor. Bu madde organların yerine işlevini yerine getirmesine engel olur. Vücudumuzdaki damarlara zarar verir. Bu da ciddi hastalıklara sebep olur. Bu hastalıklardan sıklıkla görüleni böbrek yetmezliğidir. Böbrek gibi hayati önemi olan bir organın işlev yapamaması hayati tehlike yaratan bir durumdur.

AAA TANISI

Bu hastalığa neden olan gen bulunduğundan dolayı tanısını kesin olarak koymak için genetik inceleme yapılır. Fakat  pratik değildir ve pahalıdır. Bu yüzden hastadan  alınan bilgiler, doktorun yaptığı muayene ve testlerden sonra tanı konabilir. Bunun için doktorun  dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. 

Ailede bu hastalığın olup olması, ateşin karın ağrısının ataklar halinde görülmesi, hastalık ilerlemiş ve amiloidozis varsa idrarda proteinin bulunması ve tedavisinde kullanılan kolşisine cevap vermesi tanıyı destekler.

AAA TEDAVİSİ

Bu hastalığın tedavisinde kullanılan bir ilaç vardır. O da kolşisin. Bu ilaç ağrının şiddetinin azalmasını, atakların sıklığının azalmasını, ağrı süresinin kısalmasını sağlar. Başarı şansı yüksek olduğu için kullanılması gerekir. Bu ilaç ağrı kesici ydeğildir ve hastalığı tedavi edicidir. Amiloid rahatsızlığının oluşmasını da engeller. Belirtiler geçse dahi ilacın  koruyucu olarak kullanılması gerekir. Düzenli ilaç kullanımı hastalık tedavisinde çok önemlidir. Fakat dozunu iyi ayarlamak gerekir. Bunun için uzman hekime görünmekte fayda vardır.

Sağlıklı günler.

Şunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir