Ekim Ayı;Meme Kanseri Farkındalık Ayı!


Biz kadınların korkulu rüyası meme kanseri, gittikçe artan sıklığına rağmen erken tanı konulduğunda tamamen iyileşme ihtimali olan bir kanser türü. Meme kanserinin belirtilerini ve erken teşhisin önemini anlatmak için biz hekimler Ekim ayı boyunca olabildiğince fazla kadını, bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Meme kanseri için sizde bu ay içinde etrafınızdaki en az bir kadına meme kanserini anlatın, küçük bir uyarı ile bir hayat kurtarın. Unutmayın kanser öldürmez, ama geç kalmak öldürür!

  

 Meme kanseri kadınlarda sık görülen kanser tipidir yaşlar ilerledikçe görülme sıklığı artar, erken teşhis edildiğinde ise tamamen iyileşme olasılığı %90 lara varan bir kanser türüdür.

Ülkemizde her 12 kadından biri yaşamı boyunca meme kanserine yakalandığı biliyoruz. İleri yaşlarda görülme sıklığı arttığından 40 yaş üstü kadınlarda yıllık rutin mamografi çekilmesi, doktor muayenesi ve kadınların aylık kendi kendini muayene etmesi önerilmektedir. Bunlar içinde en önemlisi ve en kolayı kadınların kendi kendini muayene etme alışkanlığını kazanmasıdır. 20 yaşından sonra kişi kendi memesini tanımalı aylık muayenesini kendi yapabilmelidir. 

Meme Kanseri Nasıl Oluşur?

  
Meme kanseri, memede parankim hücresinin memede süt yapan dokuların veya süt kanallarını oluşturan hücrelerin kontrolsüz çoğalmasından meydana gelir.

Bu hücreler önce memede küçük bir kitle oluşturur ardından kan ve lenf yoluyla diğer organlara yayılır. Yayılması uzun zamanda oluşan bir süreçtir. Erken teşhisdeki amaç kanserin diğer organlara yayılmadan memede küçük bir kitle iken tespit edilmesidir. Bu evrede tespit edilirsr hastalığın tam tedavisi mümkündür.

Meme Kanseri Kimlerde Görülür?

Meme kanserinin meydana geliş nedeni tam olarak bilmemekle beraber meme kanseri için bazı risk faktörleri tespit edilmiştir.

Meme kanseri için risk faktörleri

-Birinci derece akrabalarında meme kanseri olması.

-Hiç doğum yapmamak

-Emzirmemek

-30 yaşından sonra doğum yapmak

-50 yaşın üzerinde olmak

-ilk adetin 12 yaşından önce olması ve menapozun 50 yaşından sonra olması.

-Şişman ve aşırı alkol kullanan kadınlar

-Meme kanseri geni taşıyanlar(BRCA)

-Daha önce bir memesinde kanser tesbit edilmiş olanlar.

-ilk doğumdan önce uzun zaman doğum kontrol hapı kullananlar.

Meme kanserinden korunmak için ne yapmalı?

-A ve C vitamininden zengin taze meyve ve sebze tüketmek.

-Hayvansal yağları azaltıp,daha fazla posalı gıdalar tüketmek,

-Tütsülenmiş, tuzlu ve konserve yiyecekleri azaltmak.

-Sigara içmemek.

-Fazla kilo almamak.

-Alkol kullanmamak, meme kanserinden korunmaya yardımcı olur.

Mememizi Nasıl Muayene Etmeliyiz?

1-)AYNA KARŞISINDA

   
   
Kollarınızı yukarı doğru kaldırarak her iki memenizden herhangi bir düzensizlik, deride çöküntü ve meme ucunda değişiklik (yara, içeri çekilme) olup olmadığını kontrol edin.

Elleriniz yanlarınızda iken ve sonra ellerinizi kalçalarınızın üzerine koyarak kuvvetlice aşağı bastırın, göğüs kaslarınızı kasarak tekrar kontrol edin. Eğer memeleriniz birbirine eşit değilse üzülmeyin, çünkü normalde eşit değildir. 

2-)DUŞ YAPARKEN

  

Memede kitle, kalınlaşma,pürüzlenme olup olmadığını kontrol etmek için: 

Ayakta, sol meme muayene edilirken sol el başın üzerinde tutup, sağ elinizle yukarıdan aşağıya doğru, sol memeyi bastırarak muayene edin. 

Memenin dış tarafından meme başına doğru, sağ elinizi sol memenizin üzerine bastırarak, daire çizecek şekilde sol memenizin üzerine bastırarak gezdirin. Aynı işlemleri sağ meme için de yapın.

3-)SIRTÜSTÜ YATARKEN

  
Sağ meme muayenesi için sağ omuz altına yastık yerleştirin. Sağ el başın arkasına koyun. Sol el ile meme yukarıdan aşağıya, dıştan meme başına doğru ve daire çizecek şekilde (duş alırken olduğu gibi) muayene edin. Her iki memenin uçlarını nazikçe sıkın. Meme ucundan akıntı olup olmadığını, kontrol edin.

  
Fark ettiğiniz herhangi bir şişliği, kalınlaşmayı veya akıntıyı doktorunuza bildirin. 
Sağlıklı günler.

Şunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir