‘Gizli Şekerim’çıktı. Ben şeker hastasımıyım?

  

 Eğer bir kişinin kan şekeri düzeyi normalden yüksek olmasına karşın diyebet tanısı koymaya yeterli yükseklikte değilse hasta pre-diyabetik (gizli şeker hastası )olarak tanımlanır.

Yapılan gözlemlerde diyabet(şeker hastalığı) önleme programına katılan pre-diyabetiklerin %11’inde diyabet gelişmiştir ,bazı çalışmalar pre-diyabetik çoğu kişide 10 yıl içinde Tip 2 diyabet geliştiğini saptamıştır yani pre-diyabet Tip 2 diyabette adaylık durumudur.Pre-diyabetliler yaşam tarzı değişiklikleri sayesinde pre-diyabetli olmayı önleyebilir ve geciktirebilir.

Pre-Diyabetli Olup Olmadığımız Hangi  Tesler ile Belirlenir?

Pre-diyabet’i belirlemek için açlık kan şekeri veya oral glikoz tolerans testi (OGTT)kullanılır. Her iki test içinde bir gece önceden aç kalınır. Açlık kan şekeri için kahvaltı yapmadan önce kan şekeri ölçülür (0. Saat kan şekeri)ve glikozan zengin içecek içildikten sonra ikinci saatte tekrar hastanın kan şekeri  (2.saat kan şekeri) ölçülür.

Hangi Testlerle Belirlenir?

Normalde açlık kan şekeri 100 mg/dl altındadır eğer kişi bile diyabet varsa açlık kan şekeri 100-126 arasındadır eğer açlık kan şekeri 126 üzerindeyse hasta diyabetdir. 

Normalde kan şekeri ikinci saatte 140 mg/dl altındadır, ikinci saat kaç şekeri 140-199 mg/dl arasında pre-diyabet,ikinci saat kaç şekeri 200 mg/dl üstünde ise diyabet tanısı konulur.

Pre-Diyabetim varsa Bunu Bilmelimiyim?

Eğer pre-diyabet varsa pre-diyabeti olmayanlara kıyasla kalp hastalığı ve inme  riskiniz %50 artmıştır. Bu nedenle pre-diyabetten Tİp 2 diyabete geçiş önlenmesi için hastanın beslenme tedavisi,egzersiz programı ,gerekirse medikal tedavi desteği alması gerekir.

Ne zaman Test yaptırmam gerekir? 

 Pre-diyabet daha önce saptanmamış olmasına rağmen eğer kardiyovasküler hastalıklar ve ilişki risk faktörleri (sigara içmek ,yüksek tansiyon ,yüksek kolestrol )var ise üç yılda bir test yaptırmalısınız. Eğer pre-diyabet bir defa saptandıysa Tip 2 diyabete dönüşüp dönüşmediğini kontrol etmek için her 1-2 yılda bir test  yaptırmanız gerekir.

Sağlıklı günler.

Şunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir