Halının Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

                Bir halının kaliteli olup olmadığı halının satıcısının halının geçtiği testleri belgeleyen uygunluk sertifikasıyla netlik kazanır. Ülkemizde son yıllarda bütün aranılan özelliklere sahip tek halı akrilik halılardır. Bir halıda aranılan tüm özellikleri taşıyan akrilik halı en önemli özelliği olan kir ve leke tutmayan özelliğiyle öne çıkmaktadır. Yün kalitesinde ama yünün istenmeyen özelliklerini taşımayan akrilik halıların ana maddesi yüne yakın olan elyaftır. Elyafın yapışmama özelliğiyle yıkanınca tüyler birbirine yapışmaz. Halının kalitesi nasıl anlaşılır? Halının tüyleri parlak ve birbirine olan yakınlığıyla halının arka yüzündeki ilmeklerin sık oluşu kalitenin onayıdır.

Gelişen teknolojiyle elyafın yüne benzer özelliklerinden yararlanılarak iplikler elde edilmektedir. Bu iplikler ile dokunan halılara akrilik halılar denmektedir.

Ülkemizde son yıllarda akrilik halılara verilen önem artmıştır. Akrilik halıların yeni nesil halı olarak yaşantımıza girmesiyle halıdan beklentilerin tümü akrilik halıyla insan hayatına aktarılmıştır. Leke tutmayan, kolay yıkanıp, kısa sürede kuruyan ve yıkandıkça kendini yenileyen yeni nesil halılar yeni evleneceklerin ve evini yenileyeceklerin tercih nedeni olmaktadır. Bakterilerin barınmasına engel olan akrilik halılar uygun fiyatlı oluşuyla da çok tercih edilmektedir. Halının kalitesi nasıl anlaşılır? Bir ev sahibinin bir halıdan beklediği ne kadar istek varsa akrilik halılar ile hepsi bir araya gelmiştir. Akrilik halı kullanıcılarının memnuniyetiyle daha fazla alım gücünün ortaya çıktığı gerçektir.

Halı yıkarken oluşan renk solması olayını tarihe kaldıran yeni nesil halılar ülkemizde çok satılmaktadır. Halı yıkama fabrikalarına verildikten sonra yapıları bozulan halıların kullanılan malzeme nedeniyle solduğu düşünülmekte ve halı yıkama fabrikaları suçlanmaktayken yapılan araştırmalar ile yün ve naylon halıların renklerinin güneşte solduğu tespit edilmiştir. Halı üretiminde görevli uzmanlar Halının kalitesi nasıl anlaşılır? Sorusuna halının akrilik olup olmadığı ile kalitesinin anlaşılacağı cevabını veriyorlar.

Sağlıklı neslin var olması evlerin temizliğiyle yakından alakalıdır. Akrilik halılar çabuk kuruma özelliğiyle çok çabuk kurumaktadır. Ayrıca tüyleri arasında bakteri üremesine engel olmaktadır. Halı üreticilerinin bir numaralı tercihi akrilik halılar diğer halıların saltanatını kaldırmıştır. Ezilme, güneş ışığı gibi dış etkenlere karşı son derece dayanıklı halılardır.

Kaliteli halı konusunda son zamanlarda adından söz ettirmeye devam eden ve sosyal medyada fenomen haline gelen Exi5’i tercih edebilirsiniz. Pratik kadınlar tercihidir.

Şunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir