Hiç merak ettiniz mi Suriyeli çocuklar nerelerde uyuyor?

İsveçli ödüllü fotoğrafçı Magnus Wennman, Avrupa sınır kapılarında sığınma izni bekleyen ailelerin çocuklarının ne koşullarda uyuduğunu tüm dünyaya göstermek amacıyla bir fotoğraf albümü yaptı.
Lamar 5 yaşında. Sırbistan’ın Horgos kentinde uyuyor. Lamar, Bağdat’taki evini sorduğunuzda oyuncak trenininden ve bebeğinden bahsediyor. Alışveriş yapmak için evden çıkan  aile geri döndüklerinde enkaza çevrilmiş evlerini görünce bütün hatıralarını geride bırakarak ülkelerini terk etme kararı almışlar. Türkiye’den botla Hırvatistan sınırına varmışlar. Şimdi ise bir ormanda tedirgin ve üşüyerek uyuyor.

Ahmet 7 yaşında ve Hırvatistan’ın Röszke şehrine uyuyor. Ülkesindeki bombalı saldırılarda kardeşini kaybeden Ahmet, birçok Suriyeli kardeşi gibi Hırvatistan sınırında asfaltta uyuyor.


Abdullah 5 yaşında, Sırbistan’ın Belgrad kentinde uyuyor. Suriye’nin Dera şehrinde yaşayan Abdullah’ın gözlerinin önünde kız kardeşini katlettiler. Olayın şokunu hala atlatamamış, yaşadığı korku ve dehşet gözlerinden okunuyor.


Maram 8 yaşında ve Ürdün’ün Amman kentinde uyuyor. Evine bir roketin düşmesi sonucu yüzüne gelen büyük bir parça tuğla ile yaralanıyor. Annesi hastaneye götürüyor ve Ürdün’e gönderiliyor. 10 güne yakın bir zaman komada kalan Maram çenesinin kırılmasından ötürü hala tam olarak konuşamıyor.


Ralia 7, Rahaf ise 13 yaşında. Beyrut’ta uyuyorlar. Anne ve babalarını Şam’daki saldırılarda kaybeden bu iki kardeş Beyrut sokaklarında yaşama savaşı veriyorlar.


Walaa 5 yaşında. Dar-El-Las’ta uyuyor. Evini çok özlüyor ve bir an önce dönmek istiyor. Orda çok güzel bir hayatının olduğunu burda ise mülteci kampında her gece ağladığını anlatıyor. Annesi ise üzülmemesi için elinden gelen herşeyi yapmaya çalışıyor.


Amir 20 aylık. Lübnan’da uyuyor. Mülteci olarak doğan Amir’in ağzını bıçak açmıyor. Annesi ise bu durumu doğum esnasında yaşanılan olaylara bağlıyor.

Bazı şeyleri anlamaya çalışıyorum ama aklım almıyor. Bu acımasız tavır bu vicdansızlık insanlığa sığmaz, sığmamalı. En kısa zamanda bu zülmün bitmesi için dua ediyorum ve bu mübarek ayda daha da hassas davranmamız gerektiğine inanıyorum. 

Şunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir