Kansızlık Nedir?

Birçok bayanın rutin tahlilleri arasında doktordan duyduğu bir hastalık; Kansızlık. Acaba nedeni nedir? Belirtileri bende varmı? Kansere yol açarmı?

  

Kansızlık; kanda kırmızı kan hücrelerinin normal değerlerin altında olmasıdır. Kan tetkiklerinde ölçülen kırmızı kam değeri Hgb olarak ifade edilir. Hgb( hemoglobinin) kırmızı kan hücresinde demir taşıyan moleküldür.Hgb ;normal değeri ise bayanlarda 12-16 g/dL ,erkeklerde 14-18 g/dL dir. Hgb bu değerlerin altında olması kansızlık olarak ifade edilir. Kan hücreleri düşüklüğü genelde,kan hücresi sentezi için gerekli olan demir, B12 vitamini, folik asit’in eksik alımına ya da emiliminin bozulmasına neden olabilecek hastalıklara bağlı gelişmektedir. Akut veya kronik dönemde kan kaybı ( aşırı adet kanaması, hemoroid, mide ve barsak kanaması)olması da kansızlığa yol açmaktadır. Kurşun zehirlenmesi ya da kronik hastalıklar diğer nedenlerdendir.Kanda Hgb düşüklüğü;halsizlik , baş dönmesi, baş ağrısı , saç dökülmesi, tırnaklarda kırılma, tırnaklarda şekil bozukluğu gibi sonuçlara yol açabilir. Uzun dönemde demir eksikliği ,yutma güçlüğü ve boğazda takılma hissine( Patterson- Kelly Sendromu*) neden olabilir.

Altta yatan kronik bir hastalık olup olmadığı araştırıldıktan sonra tedavi eksik olan maddenin yerine koyulması ve varsa kan kaybının önlenmesidir. Uzman hekim tarafından düzenlenen medikal tedavi dışında hasta, kahve alkol, sigara ve çayı olabildiğince azaltmalı sebze meyve tüketimini artırmalıdır. C vitamini ike demir preperatlarının alımı demir emilimini artırdığı bilinmektedir.

Sağlıklı günler…

*Plummer Wilson/ Patterson – Kelly sendromu; demir eksikliğine bağlı gelişen yutma güçlüğüdür. Demir tedavisi sonrası geriler. Tedavi edilmeyen vakalarda yemek borusu kanseri riski artmıştır!

Şunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir