Konfor alanı

   

 

Konfor alanı; hayatının büyük bir bölümünü içinde sürdürdüğün, kendini güvende hissettiğin görünmez alandır. Her gün işe giderken alışılagelmiş trafik sıkışıklığı, arkadaş çevren, her zaman tercih ettiğin yol vs. senin konfor alanını oluşturur.

Başka bir deyişle; “Konfor alanı; düzeninizi bozmadan, minimum eforla ortalama performans göstererek yaşadığınız ve risk almaktan kaçındığınız alandır.”

Öyle bir alandır ki bu, aslında çocukken daha genişken toplumsal alışkanlıklara boyun eğdikçe bu alanı daraltırız. Keşfetmeyi, öğrenmeyi başarabilmek bu alanın sınırlarını aşmaktan geçer.

Konfor alanınızda az düşünür, az davranır, az enerji harcarsınız. Yatırımınızın getirisi bellidir, ihtimaller ve heyecan yoktur. 

Konfor alanınızın dışına çıktığınızda ise belirsizlik ve stres artar. Daha önce alışık olmadığınız birçok şeyle karşılaşırsınız.

Heyecanlanır, korkar, risk alırsınız. Yorgunluğunuz da artar doğal olarak. Yaptıklarınızın size kazandırdıkları da… 

“Konfor Alanı”nı Candan Erçetin’in Bana Anlatma Sakın parçası da güzel anlatır:

Tüketen değil üreten, izleyen değil izlenen olmak için konfor alanınızın dışına çıkmaktan korkmayın, konfor alanınızın esiri olmayın!    

Bu güzel yazıyı bizimle paylaşan Değerli arkadaşım Eğitim Koordinatörü Duygu Tiryaki hanımefendiye sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Şunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir