Oruç Tutmanın Harika Nedenleri

Bir ibadet olmasının yanısıra orucun sağlık açısından ve günlük hayatta bize kattığı bir çok faydaları vardır.

İradeniz güçlendirir

Oruç tutmanın verdiği güçle sigara, tatlı, çay ve kahveye ’hayır’ diyebilirsiniz ve bu iradenizi güçlendirir. Normalde insanlara ‘hayır’ demekte zorlanıyorsanız, oruç tutmak size bu gücü kazanmanızda yardım eder.
Kilo verirsiniz

İftarda ve sahurda ceviz, yoğurt, kefir, badem, greyfurt gibi akıllı besinler seçerek günlük kalori alımını sağlıklı bir şekilde düşürüp kilo verirsiniz.
Kıymet bilirsiniz

Oruç tutarken, mahrum kalmaktan elde ettiğiniz bir farkındalık oluşur. Normalde aceleyle yediğiniz yemeklerin kıymetini oruç tutarken daha iyi anlarsınız.
Empati yaparsınız
Oruç tutarken yiyecek ve içeceklerden mahrum kalmak empati yapmanızı sağlar. Maddi durumu kötü insanların ne şartlarda yaşadığını anlarsınız.
Karaciğeriniz dinlenir

Yediğimiz, içtiğimiz besinlerin sindirilmesi için karaciğer hormon salgılar, ancak Ramazan’da besin tüketimi azaldığı için karaciğerin işi hafifler ve dinlenir.
Sabrınızı güçlendirirsiniz

Aceleci ve sabırsız bir insansanız, Ramazan’da oruç tutarak bu yönlerinizi güçlendirirsiniz. Allah rızası için 15 saate yakın aç ve susuz kalabilmek, sabrınızı güçlendirir.
Beslenmeyi öğrenirsiniz
Normalde fazlasıyla yiyen, sofradan kalktığında bile acıktığını hisseden insanlardan biriyseniz, Ramazan’da yeterli beslenmeyi öğrenirsiniz. İnsanın, iki öğünde beslenerek doyabileceğini görürsünüz.

Bağımlılıklardan kurtulursunuz
Yapılan bilimsel araştırma sonuçlarına göre Ramazan’da oruç tutanların sigara, alkol, yeme bağımlılıklarından daha kolay kurtulduğu görülmektedir. Kişi, “15 saat sigarasız kalabiliyorsam, bunu her zaman yaparım” diyerek kendine güven kazanmakta ve başarmaktadır.

Diyet yapabileceğinizi gösterir
Sabah başlayan diyetler akşamları sona erer ve insan fazla kilolarının ağırlığını üzerinde taşıyıp mutsuz olur. Siz de bu insanlardan biriyseniz, Ramazan’da oruç tutup 15 saat nefsinize hakim olduğunuzda diyetinizi de bozmayacağınızı öğrenirsiniz.
Vücut yenilenir
Orucun ilk günlerinde baş ağrısı olur çünkü bunun bir hikmeti vardır: Beyin normal zamanlarda sadece glikoz kullanırken oruç dönemlerinde yağların yıkılması sonucu oluşan keton cisimlerini kullanmayı yeniden hatırlar. Vücut tamamen yenilenirken dinlenmek ister.
Yardımlaşmayı artırır
İftar saatini heyecanla beklerken bir kase çorba içmenin hayalini kurarken, her zaman bundan mahrum kalan insanlar olduğunu fark eder ve yardımlaşmak istersiniz.
Obeziteden korur
İnsanlar için periyodik olarak oruç tutmak fazla yemenin getireceği obezite gibi sağlık problemlerini ortadan kaldıracağı için yaşam süresini kısaltacak faktörleri ortadan kaldırır. Vücut toksinlerden arınır.
Huzur verir
Müslümanların temel görevlerinden biri olan oruç tutmayı yerine getiren kişi, ödevini erkenden yapmış çocuklar kadar huzurludur. Sorumluluğunuzu yerine getirmek, size huzur ve mutluluk verir.
Hareketle bereketlendirir
İftardan sonra gelen rehavet ve kilo alma tehlikesinden korunmak için teravih namazında 33 rekat hareketle, hayatınızı bereketlendirir.
Dostlukları pekiştirir
Ramazan’da iftar veya sahur sofralarına ailenizi, dostlarınızı veya yardıma muhtaç insanları davet ederek hayatınızı sevgiyle doldurabilirsiniz. Paylaşmanın bereketi, etrafınızı sarar.
Ruh sağlığını iyileştirir
Orucun bir ibadet olarak tutulması ve kudretli bir varlığın himayesine girdiğine inanmanın getirdiği güven duygusu, kişilere mutluluk verir. Bu da beyinde endorfinlerin salınımıyla olur. Oruç tutarak duygu durumunu yükselten kişi; stres, anksiyete ve depresyon gibi durumlara karşı fiziksel ve zihinsel açıdan dayanıklı hale gelir.

Şunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir