Ramazan ayında kilo kontrolü

Ramazan geldi hoşgeldi. Onbir ayın sultanına bu yılda erişmiş olmanın sevinci içerisindeyim. Umarım bu ay manevi olarak hepimize iyi gelir. Fakat son yıllarda bu mübarek ayın yaz mevsimine denk gelmesiyle oruç tutulan sürenin uzun ve havanın sıcak olmasından ötürü bazı noktalarda çok dikkatli olmak gerekiyor. Çoğumuz da bu ay kilo alma endişesiyle karşı karşıya kalıyoruz. Çünkü Ramazan ayına özel yapılan pideler ve simitler o kadar çekici geliyor ki çoğu zaman kendimize engel olamıyoruz. Peki hem oruç tutup hem de spor yapıp form da kalmak için neler yapmamız gerekiyor.

Öncelikle oruç tutarken su kaybına neden olacak spor yapmaktan uzak durmalısınız. Gün boyunca oruç süresinin uzun olması ve havaların sıcak olmasından ötürü su kaybına dikkat edilmeli ve iftardan sonra kaybedilen suyun yerine konulması gerekmektedir.

Ramazan ayında hayatınızdan sporu çıkarmak istemiyorsanız bunun için en uygun Zaman iftar ve sahur arasındaki süredir. En iyi süre ise iftardan 1 saat sonra spor yapmaktır. Böylece yavaşlamış olan metabolizmanız da hızlanacaktır.

Eğer vücut geliştirme yapıyorsanız iftarda mutlaka protein bakımından zengin gıdalar tüketmelisiniz.

Ramazan ayı boyunca amacınız kilo vermek değil formuzu korumak olmalıdır. Ekstra birşey yaparak vücudunuzu yormamalısınız.

Uykusuzluğa neden olabilecek ağır gıdaları tüketmekten kaçınmalısınız. 

Eğer bu önerilere kulak verirseniz ramazan ayı boyunca hem formda kalmayı başarır hem de birkaç kilo verebilirsiniz.

Şunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir